„Ogólne informacje o badaniach klinicznych”


Z powodu swoich unikalnych właściwości Vitargo® przyciąga wielkie zainteresowanie na całym świecie. Jest tematem wielu niezależnych badań naukowych i publikacji. Część z nim przedstawiamy poniżej.

Podkreślamy słowo „niezależnych”, ponieważ duże znaczenie ma obiektywność przeprowadzanych badań. Aby nie być gołosłownym przytaczamy przykład z branży spożywczej:

W listopadzie 2015 r. w prestiżowym piśmie naukowym „Journal of Obesity” ukazały się zaskakujące wyniki badań. Wynikało z nich, że dietetyczne warianty coli mogą być lepsze dla osób walczących z nadwagą niż woda mineralna. Później wyszło na jaw, że badania były sponsorowane przez instytut, wspierany przez Coca-Colę i Pepsi.

Do mediów trafiły wtedy informacje, że osoby z nadwagą powinny przemyśleć zamianę wody mineralnej na np. dietetyczną colę. Głównym autorem publikacji był Peter Rogers, profesor psychologii biologicznej z Uniwersytetu w Bristol – jednej z najbardziej szanowanych uczelni w Wielkiej Brytanii. Jak jednak odkryła gazeta „Sunday Times”, za badaniami stał Instytut ILSI Europe. Teoretycznie to organizacja non-profit, która działa na rzecz poprawy ludzkiego zdrowia. Jednak okazało się, że wśród sponsorów organizacji są… firmy PepsiCola, oraz Coca-Cola. Mało tego, według „Sunday Times”, przedstawiciele dwóch wielkich firm zostali dopuszczeni do specjalnych grup, które przygotowywały badania dla profesora Rogersa.

Dodatkowo wyszło na jaw, że niektórzy autorzy badania zostali hojnie wynagrodzeni. Media odkryły, że sama publikacja 14-stronicowa z „Journal of Obesity” też nie może być traktowana zbyt poważnie. Bowiem na ponad 5,5 tysięcy eksperymentów tylko jeden potwierdził, że rzeczywiście – pijąc dietetyczne napoje można zrzucić na wadze. Jak się okazało, ten eksperyment został z kolei wsparty przez American Beverage Association – organizację wspierającą producentów napojów bezalkoholowych

Co ciekawe, w działaniach swojego profesora nie widzi problemu jego uczelnia. - Badanie zostało współfinansowane przez ILSI, ale też przez unijne fundusze i inne organizacje – zaznaczono w oficjalnym oświadczeniu.

Sami naukowcy nie są jednak zaskoczeni takim obrotem spraw. - Sugestia, że picie coli może być zdrowsze od picia wody jest po prostu śmieszna – powiedział gazecie „The Independent” znany kardiolog Aseem Malhotra.

Podobne przypadki zdarzają się niestety również w branży nam bliskiej, odżywek sportowych. Uznani naukowcy badający i publikujący swoje prace na temat odżywek są opłacani przez producentów tychże odżywek. Niewiele ma to wspólnego z obiektywną, niezależną oceną.

Oryginalne Vitargo® badane było m.in. przez niezależny od producentów odżywek sportowych i firm farmakologicznych Uniwersytet Karolińska w Sztokholmie.

Wspomniany kardiolog Aseem Malhotra w wywiadzie do „The Independent” dodał jeszcze że „jeśli chcemy ufać badaniom, to powinniśmy trzymać wielkie korporacje jak najdalej od naukowców”.