„Szybkość uzupełniania glikogenu w mięśniach po przyjęciu napojów sportowych zawierających węglowodany o wysokiej masie cząsteczkowej Vitargo® oraz standardowych napojów sportowych”

Sposób przeprowadzenia badań:
Karoliński Instytut w Sztokholmie przeprowadził testy kliniczne produktu Vitargo® na 14 ochotnikach- zdrowych, dobrze wytrenowanych sportowcach. Wiek uczestników 21-33 lata. Średnia wzrostu 190 cm. Średnia waga 81,2 kg. Badani zgłaszali się do laboratorium na dwie sesje badan o godz. 8 rano, po zwykłym tradycyjnym śniadaniu. Badani wykonywali ćwiczenia szybkościowe jak i wytrzymałościowe (kolarstwo i bieg) aż do wyczerpania. Pięć minut po wysiłku pobierano próbki mięśni (biopsja mięśni uda).

Następnie każdy badany musiał spożyć napój zawierający standardowe węglowodany (glukoza z oligomerami glukozy), a w drugim dniu sesji otrzymali Vitargo® (75g węglowodanu Vitargo ® rozpuszczonego w 0,5 l wody), węglowodan o 100 razy wyższej masie cząsteczkowej niż standardowe węglowodany. Taką samą ilość płynu wypijali po 30, 60 i 90 minutach. Każdy badany spożywał ogółem 300g węglowodanów w pierwszym jak i drugim dniu badań.

Próbki mięśni pobierane były jeszcze na 2 i 4 godziny po spożyciu pierwszych napojów z węglowodanami.

Podsumowanie:
Po dwóch godzinach zawartość glikogenu w mięśniach po spożyciu Vitargo® była wyższa niż po spożyciu standardowych węglowodanów. Obliczono, że w dwie godziny po zakończeniu wysiłku, Vitargo® uzupełnia glikogen 70% szybciej niż standardowe węglowodany. Po 4 godzinach nie zauważono różnicy w szybkości uzupełninia glikogenu między dwoma węglowodanami.

Jakie znaczenie dla sportowca mają wyniki badań?
Bezpośrednio po zakończeniu treningu (1/2-1 godziny) uzupełnienie glikogenu jest szczególnie ważne i korzystne dla organizmu. Właśnie dlatego wtedy należy przyjmować węglowodany Vitargo®.

Vitargo® jest niezastąpione w uzupełnianiu glikogenu po treningu i gromadzi glikogen 70% szybciej niż inne węglowodany. Vitargo® pozwala uniknąć ujemnego bilansu energetycznego. Zachowanie równowagi bilansu energetycznego jest skuteczną obroną przed infekcjami i symptomami przetrenowania.

 
“Muscle glycogen resynthesis rate after supplementation of drinks containing carbohydrates with low and high molecular weight”
Karin Piehl-Aulin, Uppsala Universitet, Karin Söderlund, Karolinska Institutet,
Eric Hultman, Karolinska Institutet - odpowiedzialny za całokształt badań
.
Publikacja w European Journal of Applied Physiology. Volume 81 Issue 4, 2000 pp 346-351:
Muscle glycogen resynthesis rate in humans after supplementation of drinks containing carbohydrates with low and high molecular masses
Dołączamy oryginalną wersję badań klinicznych: pobierz plik